Kreatywne kolonie, czyli pomysł na niezapomniane wakacje.
Chociaż do lata zostało jeszcze sporo czasu, większość dzieci snuje już plany wakacyjne. Uczniowie odliczają dni do zakończenia roku szkolnego, a lipiec i sierpień są najbardziej wyczekiwanymi miesiącami w roku. Długie i ciepłe dni sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Niestety nie każdy rodzic może pozwolić sobie na dwumiesięczny urlop w pracy. Nie oznacza to jednak, że najmłodsi członkowie rodzin muszą pozostać w wakacje w domach. Idealnym rozwiązaniem na zapewnienie rozrywki i odpowiedniej opieki dla dzieci są wyjazdy na obozy, kolonie oraz półkolonie.
Formy spędzania wolnego czasu.
Wyjazdy na kolonie to jeden z częstszych sposobów spędzania wakacji przez dzieci. Trwają one zazwyczaj jeden lub dwa tygodnie i zlokalizowane są na ogół z dala od domu. W Polsce największą popularnością cieszą się obozy w górach, nad morzem oraz na Warmii i Mazurach. Jest to forma wypoczynku skierowana dla nieco starszych pociech, a nawet nastolatków. Czas spędzony bez rodziców uczy zaradności, samodzielności, gospodarowania pieniędzmi oraz pokonywania napotkanych trudności. Dzieci podczas takiego wypoczynku rozwijają się nie tylko pod względem intelektualnym, ale również społecznym. Integracja z rówieśnikami pozwala na zaciśnięcie więzów i powstanie nowych przyjaźni. Bez wątpienia jest to czas pełen wyzwań i radości, który pozostaje niezapomnianą przygodą.
Jeśli dziecko nie czuje się jeszcze pewnie, a rozłąka z rodzicami na dłużej jest przerażającą wizją i generuje dużo stresu, warto wybrać półkolonie. Są to zajęcia grupowe odbywające się w pobliżu miejsca zamieszkania, trwające od rana do południa (nocowanie nie odbywa się poza miejscem zamieszkania). W ten sposób rodzice mogą chodzić do pracy, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swojego potomstwa. Uczestnikami półkolonii mogą być nawet przedszkolaki.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dziecięcych wakacji?
Wyszkolona i doświadczona kadra, która zagwarantuje bezpieczeństwo i w odpowiedni sposób zorganizuje pobyt, jest kluczowa. Ważne jest również zwrócenie uwagi na grupy wiekowe a dokładniej ich podział. Program wypoczynku powinien być odpowiednio dostosowany do możliwości i sprawności uczestników. Organizatorzy muszą wykazać się niemałą kreatywnością, ponieważ oferty dla najmłodszych są naprawdę atrakcyjne. Wycieczki w ciekawe miejsca, uczestnictwo w zajęciach sportowych i różne formy zabawy mają przyciągnąć chętnych. W zależności od zainteresowań każdy może znaleźć coś dla siebie. Aby wyjazd był naprawdę udany, należy wraz z dzieckiem zastanowić się na czym najbardziej mu zależy i jak według niego powinien wyglądać wymarzony wakacyjny dzień. Czy przeważać mają aktywności sportowe, zwiedzanie zabytków lub pobliskich miast a może zgłębianie nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy? Te ostatnie staje się coraz bardziej popularne, a najmłodsi z wielką chęcią wybierają właśnie takie rozwojowe wyprawy. Nauka poprzez zabawę to ogromny plus edukacyjnych kolonii.
Świetnym przykładem są Kolonie z Akademią w pobliżu Olsztyna. Survival w lesie, eksperymenty naukowe, podstawy programowania czy zabawa w detektywów to rozrywki niemające nic wspólnego z zajęciami lekcyjnymi, a mimo to przekazywany jest na nich ogrom wiedzy. ,,Trening czyni mistrza” to powiedzenie, które nadzwyczaj trafnie opisuje czas spędzony na takim tematycznym wyjeździe. Przez tydzień pobytu najmłodsi są w stanie poprawić swoją koncentrację, pamięć oraz zręczność co z pewnością zaowocuje po powrocie do szkoły.